MI 108 cm (43 inches) A Series Full HD Smart Google LED TV L43M8-5AIN (Black)
0 Reviews 2 Orders 0 Wish listed
   (Inclusive Of All Taxes)
Quantity:
Screen Size 43 Inches
Brand MI
Display Technology LED
Resolution 1080p
Refresh Rate 60 Hz
Connectivity Technology Wi-Fi, AV, USB, HDMI
Product Dimensions 21.1D x 95.5W x 60.1H Centimeters
General
In The Box
Model Name
  • L43M8-5AIN
Color
  • Black
Display Size
  • 108 cm (43 inch)
Screen Type
  • LED
HD Technology & Resolution
  • Full HD, 1920 x 1080
Series
  • A series
Smart Tv
  • Yes
HDMI
  • 2
USB
  • 2
Wi-Fi Type
  • Dual Band
Built In Wi-Fi
  • Yes
Launch Year
  • 2023
Video Features
Picture Engine
  • Vivid Picture Engine
Picture in Picture (PIP)
View Angle
  • 178 degree
LED Display Type
  • LED
Aspect Ratio
Refresh Rate
  • 60 Hz
Audio Features
Number of Speakers
Speaker Type
  • Down Firing
Speaker Output RMS
  • 20 W
Sound Mode
  • Standard, News, Movie, Game, Custom, 5 Band Equalizer
Smart Tv Features
Processor
  • Quad Core Cortex A35
Graphic Processor
  • Mali G31 MP2
Ram Capacity
  • 1.5
Storage Memory
  • 8GB
Supported App - Netflix
Supported App - Youtube
Supported App - Disney+Hotstar
Supported App - Prime Video
Supported Mobile Operating System
  • Android, iOS
Operating System Present
Operating System
  • Google TV
Screen Mirroring
Supported Devices for Casting
  • Laptop, Mobile, PC
System Languages
Wireless LAN Adapter
Bluetooth
Built In Wi-Fi
Connectivity Features
HDMI
  • 2 (Side)
USB
  • 2 (Side)
Remote Control Features
Battery Type
  • 2 AAA Batteries
Power Features
Power Requirement
  • AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption
  • 0.5 W (Standby)
Convenience Features
Clock
Auto Power Off
Sleep Timer
On/Off Timer
Child Lock
Parental Control
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
  • 955 mm x 555 mm x 80.5 mm
Width x Height x Depth (with stand)
  • 955 mm x 601 mm x 211 mm
Weight (with stand)
  • 5.9 kg
Stand Type
  • Tabletop
Warranty
Warranty Summary
  • 1 Year Warranty on Product and 2 Years Warranty on Panel
Covered in Warranty
  • All Manufacturing Defects
Not Covered in Warranty
Warranty Service Type
  • Technician Visit
Installation & Demo
Installation & Demo Details
  • 1. Covered Under Standard Installation - Table Mounting Using Standard Stand Supplied as Accessory with TV. Extra Charges are Applicable for Wall Mounts as, Rs. 399 for 32 inch Display Size and Rs. 499 for >32 inch Display Size. Connecting with Available Power Source (within 1 Meter). Connecting / Setting Up Various Available Input Source for Audio Video Based on Model. Connecting with Available Wi-Fi (for Smart TV). Checking TV for Proper Functioning. Demonstration of the TV and its Features
0 Ratings
Excellent
0
Good
Average
Below Average
Poor
Product Review
Product review not available
Safe Payment
7 Days Return Policy
100% Authentic Products
Om Associates
220
Reviews
Products
More From The Store
32% Off
LG 185 L, 4 Star, Direct-Cool, Smart Inverter Compressor, Single Door Refrigerator (GL-D199OSEY)
47% Off
Cellecor Air Cooler Fresh-50 ( CN45)
49% Off
Cellecor Air Cooler Breeze-80 ( CN80 )
31% Off
Samsung 108 cm (43 inches) FHD Smart LED TV UA43F5550FUXXL
24% Off
aisen A32HDS623, 32 Inches HD Smart Android LED TV with Built-in Wi-Fi, 2 HDMI Ports, Black
Similar products
39% Off
53% Off
46% Off
30% Off
37% Off
30% Off
52% Off
36% Off
24% Off
42% Off
32% Off
27% Off