Panasonic 80 cm (32 inch) HD Ready LED Smart Android TV 2023 Edition with Sleek Design (TH-32MS550DX)
2 Reviews 8 Orders 1 Wish listed
   (Inclusive Of All Taxes)
Quantity:
Out of stock
General
In The Box
  • 1 TV Unit, Pedestal, Remote, Operating Instructions, AC Cord, AV Cable, 2 Batteries
Model Name
  • TH-32MS550DX
Color
  • Black
Display Size
  • 80 cm (32 inch)
Screen Type
  • LED
HD Technology & Resolution
  • HD Ready, 1366 x 768
Smart Tv
  • Yes
HDMI
  • 2
USB
  • 1
Built In Wi-Fi
  • Yes
Launch Year
  • 2023
Wall Mount Included
Video Features
Picture in Picture (PIP)
View Angle
  • 178 degree
Panel Type
  • IPS
LED Display Type
  • LED
Refresh Rate
  • 60 Hz
Supported Video Formats
  • JPEG MP4
Audio Features
Number of Speakers
  • 2
Speaker Output RMS
  • 20
Subwoofer Output RMS
  • 20
Supported Audio Formats
  • ?Mp3_audio, Wma
Smart Tv Features
Ram Capacity
  • 512 MB
Storage Memory
  • 4 GB
Supported App - Netflix
Supported App - Youtube
Supported App - Disney+Hotstar
Supported App - Prime Video
Supported App - Others
  • Amazon Prime/Youtube
Operating System
  • Android
Pre Installed Browser
  • Amazon Prime/Youtube
Supported Devices for Casting
  • Mobile, PC, Laptop
System Languages
  • English
Bluetooth
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
  • 1
Connectivity Features
HDMI
  • Back Side
USB
  • Back Side
Streaming Platform
  • Miracast
Headphone Jack
Remote Control Features
Touch Remote
  • No
Smart Remote
  • No
Power Features
Power Requirement
  • 100-240V
Power Consumption
  • 20 W (Standby)
Convenience Features
Auto Power Off
Child Lock
Parental Control
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
  • 718 mm x 42.6 mm x 85 mm
Weight (without stand)
  • 3.6 kg
Width x Height x Depth (with stand)
  • 718 mm x 479 mm x 188 mm
Weight (with stand)
  • 5 kg
Warranty
Warranty Summary
Covered in Warranty
Not Covered in Warranty
Warranty Service Type
  • NA
Installation & Demo
Installation & Demo Details
2 Ratings
Excellent
Good
0
Average
Below Average
Poor
Product Review
Safe Payment
7 Days Return Policy
100% Authentic Products
Om Associates
220
Reviews
Products
More From The Store
32% Off
LG 185 L, 4 Star, Direct-Cool, Smart Inverter Compressor, Single Door Refrigerator (GL-D199OSEY)
47% Off
Cellecor Air Cooler Fresh-50 ( CN45)
49% Off
Cellecor Air Cooler Breeze-80 ( CN80 )
31% Off
Samsung 108 cm (43 inches) FHD Smart LED TV UA43F5550FUXXL
24% Off
aisen A32HDS623, 32 Inches HD Smart Android LED TV with Built-in Wi-Fi, 2 HDMI Ports, Black
Similar products
39% Off
53% Off
46% Off
37% Off
30% Off
52% Off
36% Off
24% Off
42% Off
32% Off
41% Off
27% Off